Maža darbšti bitelė – po žiedelius lakiojo,
Vaikams ir jų tėveliams – medučio prinešiojo.
Bitelę mes pažinsim, ją saugosim, globosim,
Žiedelių daug neskinsim, bitelėms dovanosim…..
Gegužės 20-oji yra Pasaulinė bičių diena. O šia proga norime pasidžiaugti ir pasidalinti, kad Vilniaus lopšelio –darželio “Gandriukas” teritorijoje artėjant 2025 m. pavasariui buvo įrengtas, neįprastas ugdymo įstaigoms objektas – bičių avilys. Šis dūzgiantis bičių avilys, tapo išskirtine edukacine priemone, praturtinančia vaikų ugdymo procesą. Vaikai kartu su mokytojomis, bitininku ir tėveliais su džiaugsmu lanko šį nepaprastą avilį, kuriame įsikūrė bičių šeima.
Vaikai su dideliu entuziazmu ir noru domisi bičių gyvenimu, jų elgsena, stebi, kaip jos darbuojasi, žino, kaip atrodo bičių namai iš vidaus. Tai – ne tik įtraukiantis pažinimo šaltinis, bet ir nuostabi priemonė ugdyti vaikų smalsumą, kritinį mąstymą, atsakomybę emocines galias per bičių šeimos stebėjimą.
Stebėdami bites, vaikai mokosi kantrybės, dėmesio sutelkimo, lavina stebėjimo įgūdžius, plečia pasaulio pažinimo kompetenciją per tikrines patirtis. Sužino apie bičių reikšmę ekosistemai, jų svarbų vaidmenį augalų bei žmonių gyvenime. Tai vaikams padeda sieti įvairius reiškinius ir formuoja holistinį gamtos suvokimą jau ankstyvąjame amžiuje. Dar svarbesnė – saugaus elgesio su bitėmis mokymosi patirtis. Vaikai ne tik įsisavina praktines taisykles, bet ir ugdosi atsakomybę už save ir kitą, gebėjimą laikytis susitarimų. Tai stiprina socialines-emocines galias, ypač kai elgesys su gyvais organizmais reikalauja pagarbos, švelnumo, savitvardos.
Bitininko Tomo Staučės vedamos edukacijos, tai nuostabi galimybė stebėti avilio vidinę struktūrą , kuri skatina vaikus klausinėti, samprotauti, kelti įvairias hipotezes. Tyrinėjant augalus aplink avilį – lavinamas ir vaikų jutiminis aplinkos pažinimas, plečiamas žodynas, įgalinama vaizduotė. Dėl šios patirties vaikai dažniau renkasi žaidimus ir veiklas, susijusias su gamta, į savo žaidimus įtraukia vabzdžių tematiką, atkartoja žinias ir vaidmenis, susijusius su bičių gyvenimu.
Ši išskirtinė iniciatyva stiprina vaikų ryšį su gamtine aplinka, skatina ekologinį sąmoningumą nuo pat ankstyvo amžiaus. Jie ne tik stebi, bet ir rūpinasi – ugdosi prigimtinį rūpestingumą, kuris ateityje gali padėti tvirtus ekologinio veikimo ir mąstymo pagrindus.
Straipsnį parengė: ikimokyklinio ugdymo mokytoja metodininkė Jurgita Rusaitė.
“Darbščiųjų bitučių laboratorija”: avilys, edukacijos su bitininku apmokėtos Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis, pagal “Vilnius Edu” kuruojama projektą “Mažųjų gamtos mokslininkų laboratorijos. Misija – tvarumas, žalia aplinka ir darni bendruomenė”.
Apie šią iniciatyvą trumpai pateikta Vilniaus miesto savivaldybės oficialiame puslapyje.